Choď na obsah Choď na menu
 

apríl - jún

4. 7. 2011

 

 Svätojánska noc
 
Svätojánsky sviatok tvorí protipól zimnému slnovratu. Zem sníva svoj sen. Slnko v svätojánskom období na svojej dráhe kulminuje, začína ustupovať, rastliny začínajú dozrievať a začína sa obdobie prvého zberu. Pojem svätojánskej noci nesie so sebou pečať akéhosi magického tajomstva a nepoznaných síl prírody. Podľa našich predkov otváral slnovrat cestu k magickým silám Zeme, pretože životodárne Slnko sa muselo na svojej dráhe obracať a taktiež bolo na nejaký čas bez síl.
A práve to je okamih, kedy je možné zachytiť tajomné sily Zeme vyvierajúcich na povrch. Bylinkám natrhaných v predvečer sviatku sv. Jána je pripisovaná zvláštna liečivá moc. Všetky slovanské národy poznajú povesť o zlatom kvete - papradie. Tajomný kvet dovoľuje rozumieť reči rastlinám zvieratám a uvidieť budúcnosť, liečivé schopnosti a iné bohatstvá. Tí, ktorí sa pokúsia o získanie zlatého kvetu papradia, urobia si z neho okolo seba kruh a pritom zapália hromničku. Kruh a hromnička sú atribúty, ktorými sa odvážlivec ochráni pred negatívnymi silami, ktoré začnú o polnoci pôsobiť.
 

Rituály na sv. Jána

Chlapci pripravujú oheň a dievčatá spievajú, šijú plátené vrecúška a na hotové vrecúška vyšívajú mená alebo obrázky byliniek- rumanček, ľubovník bodkovaný, baza, lipa... Taktiež si dievčatá pletú bábiky z vysokej voňavej trávy. Podvečer tajomného ticha sa pri zbere byliniek ozýva spev „Korenie, korenie od Boha stvorené, teba nesmie Slnko rušiť, ty sa musíš v tieni sušiť a ja musím vrecko ušiť, čo v ňom budeš zatvorený.“ Keď sa vrátia z lesa, chlapci zapaľujú svätojánske ohne, usadia sa všetci okolo ohňa a dievčatá z deviatich bylín upletú veľký veniec. Do toho venca zapletie každý svoje slabosti, ktorých sa chce zbaviť a potom upletený veniec hodí do ohňa. Každý si potom upletie jeden malý venček, ktorý si doma usuší a zavesí na dvere. Z dverí ho zvesí až na Štedrý večer a položí do Betlehema do jasieľ pod Ježiška. Do atmosféry praskajúceho ohňa sa rozprávajú svätojánske príbehy o Jánovi Krstiteľovi. Deti chodia po lese s lampášikom a poznávajú tajomstvá lesa - tajomná nočná výprava. Usušené bylinky sa napĺňajú do ušitých vrecúšok na zimu do bylinkových čajov, z najvoňavejších sa šijú voňavé vankúšiky do postele, ktoré celý rok pripomínajú kúzelnú letnú noc.

Obrázok

V krásnom plnohodnotnom programe uskutočnenom v areáli našej školy spojenou so strávením jánskej noci pod nočnou oblohou sa zúčastnili dievčatá našej školy 1. a 2. stupňa a pridali sa aj mamičky (p. Maliniaková, Bačová, Ľudrovanová), uč. Sudárová a Hájová - v počte 11 detí a 5 dospelých.

Program akcie: zber bylín, príprava jánskeho ohňa, pletenie bábik z trávy, šitie vrecúšok a vyšívanie mien alebo obrázkov kvetov, pletenie venčeka z 9 bylín, rozprávanie o význame noci svätojánskej, liečenie s vílami, grilovanie, biblické oslavné tance, detská hra Galaxia – rituál s papradím, lampášikový sprievod spojený s hľadaním pokladov (nažitie nočnej prírody s čarom lesa), pozorovanie hviezdnej oblohy... Každá akcia v programe prebiehala v rituáloch.

  

Obrázok

Legendy o sv. Jánovi

Narodil sa sv. Ján uprostred leta,
všade je hojnosť po všetkom svete kveta.
 
Zbieranie bylín
Koreníčko, korenie, od Boha stvorené,
teba nesmie slnko rušiť, ty sa musíš v tieni sušiť,
ja zas musím vrecko ušiť, čo v ňom budú poklady
zeme schované.
 
Rituál s papradím
Svätojánske zapovedačky
 Sem všetky choroby, po zemi sa plazte, od mora putujte.
 Ak ste z vetra, k vetru putujte, tam skôr v najväčších húštinách lámte!
Ak ste z vody, choďte do vody, tam piesok z najväčších hlbín spútajte.
Ak ste zo skál, choďte do skál, tam kameň v najväčších skalách lámte.
Nech ten účinok prestane a zdravie nastane.
Pokiaľ nespočítaš piesku v mori, hviezdy na nebi, na stromoch listy, v lesoch pníky, na lúkach mechy, dovtedy toto telo choré na pokoji nechaj a zdravia z týchto bylín mu dopraj!
 
 
Pletenie venčekov a ukladanie do vrecúšok
Plietla som kytičku rozmarín z 9 bylín,
hádzala ich po vodičke, aby plával v šíry svet
a moje neduhy odplávali hneď!
 
Vankúšiky a vrecúška napĺňame voňavými bylinkami
Všetko korenie od Boha stvorené, ukáž sa mi bylinka božia, čo choroby zahubí a zdravie zmnoží.

 

Obrázok

 
Lampášikový sprievod lesom
Keď som ja šiel tmavým lesom svätojánska muška svitla,

svietila mi cestou domov, a keď mi vrátka zeme otvorila, svätojánska muška odletela.

 

 Deň Otcov

 

S veľkou radosťou sme reagovali na výzvu Ligy Otcov zapojiť sa do Medzinárodného Dňa Otcov, ktorý bude 19. júna. Z dôvodu ďalších akcií, ktoré organizuje škola sme tento deň posunuli už na piatok, 10. júna 2011. I keď tento deň bol oslavou otcov, na akciu sme samozrejme pozvali aj maminy. Po daždivých dňoch sa popoludní na nás usmievalo nielen teplé slniečko ale aj úsmevy rodičov a starých rodičov. Rodičia a deti si spolu zasúťažili v 5 disciplínach a za splnenie mohli získať sladkú odmenu. Po občerstvení boli všetci zúčastnení odmenení medailou a ockovia, ktorí prišli stráviť s nami popoludnie si odniesli Pamätné listy. Deti si mohli vyrobiť aj pozdravy, ktoré venovali svojim otcom či starým otcom.

 

Obrázok

 

Ocinovia si nakoniec spolu s deťmi zahrali futbal a maminy sa veľmi aktívne stali vychytanými hráčkami vybíjanej. Porazený nebol nikto, všetci sme vyhrali... minimálne príjemný športový deň s tými, ktorých máme radi a veríme, že oslava otcov sa stane tradíciou.

 Fotky z akcie si môžete pozrieť vo fotogalérii.

    ******************************************

 

 

 Plameň

 

Obrázok

 

 

   Dňa 4. júna 2011 sa v obci Pliešovce uskutočnilo územné kolo hry Plameň, ktoré organizuje dobrovoľná požiarna ochrana SR, Územný výbor Detviansko-Zvolenský. Družstvo našej školy reprezentovali žiaci: Ján Bartko, 8.r., Dušan Sliacky, 8.r., Lukáš Šepetka, 8.r., Jakub Pavlenda, 7.r., Jaroslav Veréb, 7.r., Michal Krčmárik, 6.r., Kristián Záchenský, 6.r., Peter Vyletel, 6.r., Jaroslav Harazín, 5.r. a veliteľ Jozef Machovič, 6.r. Počasie sa vydarilo a počas súťaže sa nášmu družstvu darilo veľmi dobre. Trestné sekundy ich posunuli nakoniec na pekné 3. miesto. Dôležité je však zhodnotenie veliteľa Jožka: „Boli sme super!“

 

Obrázok

Nnk

 

 

Gulášmajster

 

Obrázok

Chalan, ktorý vie variť. Sen alebo skutočnosť? Nie je tajomstvom, že muži varia veľmi chutne a potvrdili to aj žiaci 6. triedy, ktorí sa rozhodli spríjemniť si deň v škole varením. Hlavným kuchárom bol Peťo Vyletel, ktorý uvaril vynikajúci guláš. Všetci priložili ruku k dielu a okrem gulášu pripravili aj niečo sladké – tortu, za ktorou sa všetci oblizovali. Chlapci aj dievčatá sa okrem skvelo pripraveného jedla stali aj vzornými hostiteľmi a o pozvaných hostí sa ukážkovo starali. Preto sme sa rozhodli našich kuchárikov aj odmeniť a za všetkých chcem týmto ešte raz poďakovať za pozvanie a príjemnú spoločnosť.

 

Obrázok

 

Obrázok

Nnk

 

 

Okresná dopravná súťaž

Obrázok

 

 

    Dňa 16. mája 2011 sme si zmerali sily so všetkými základnými školami v našom okrese v dopravnej súťaži „Na bicykli bezpečne“. Pred súťažou sme poctivo trénovali všetky súťažné disciplíny a znova sa potvrdilo to známe... “ťažko na cvičisku - ľahko na bojisku“. A oplatilo sa! Svojimi teoretickými vedomosťami z pravidiel cestnej premávky, jazdy zručnosti na bicykli pomedzi prekážky s predmetom v ruke, či jazdy v premávke riadenej policajtom sme hravo tromfli všetky mestské deti v Detvianskom okrese a umiestnili sme sa z ôsmich škôl na čestnom 3. mieste. Medaily nás veľmi potešili a sme radi, že sme reprezentovali našu školu a ukázali, že aj na dedine rastú šikovní a zruční žiaci, na ktorých môže byť naša obec hrdá.

 

Obrázok

                                                        štvrtáci a p.uč. Tarabová

 

Vyčistime si Slovensko
 
 

Obrázok

Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo súťaž pre školy s názvom „Vyčistime si Slovensko“, do ktorej sme sa prihlásili aj my. Rozhodli sme sa prispieť svojou aktivitou k oslave Svetového dňa Zeme a zároveň sme sa zapojili do súťaže o ceny s environmentálnym zameraním. Keďže sa v blízkosti obce nachádza minerálny prameň Vera – rozhodnutie padlo na túto oblasť. Vo štvrtok 28. apríla sme sa stretli na chodbe školy, rozdali si vrecia a rukavice a vybrali sme sa „vyčistiť Slovensko“ – náš prameň Vera, ktorý sa nachádza v časti Lohyňa. Vyzbrojení fotoaparátmi sme fotili objekt pred vyčistením a po odstránení odpadkov. Po príjemne strávenom predpoludní sme sa vrátili do školy a nafotené obrázky odoslali na adresu Ministerstva životného prostredia.

Obrázok

p. uč. Chebeňová

Naša krásna zem obťažkaná odpadom, rôzneho druhu nás volá na pomoc. Deti našej školy jej prosbu o očistu vypočuli a spolu s pani učiteľkami sa vybrali do rôznych kútov obce, kde vyzbierali staré pet fľaše, konzervy, vedrá, obaly. To všetko je naša vizitka, neporiadok máme okolo domov a potokov, sami ho vytvárame a tvárime sa, že takto je to v poriadku. Potom, pri živelných pohromách a katastrofách sa pýtame, prečo sa to deje, prečo nás postihujú čoraz častejšie?  Vážme si našu matku Zem, zbavujme ju nánosov neporiadku, učme naše deti, že papierik, či iný odpad,  patrí do koša, že toto je naša zem, ktorú máme ľúbiť a zveľaďovať a byť na ňu hrdí. Nech je každý deň Dňom Zeme, lebo bez jej náručia budeme stratení vo vesmíre a čase.

MĽ 

Tvorivé dielne

Obrázok

 S príchodom jari sú spojené veľkonočné sviatky, ktoré so sebou prinášajú množstvo ľudových zvykov a tradícií. Medzi ne určite patrí aj výzdoba a maľovanie kraslíc, ktoré sú nepochybne symbolom Veľkej noci. Ozdobovanie vajíčok má na Slovensku pradávnu a bohatú tradíciu. V minulosti farbili vajíčka až v týždni pred Veľkou nocou a toto obdobie sa prísne dodržiavalo. Medzi najznámejšie techniky patrí voskovanie, batikovanie, leptanie, vyškrabovanie a oblepovanie. Kým sa rodičia venujú upratovaniu, vareniu a pečeniu, aby sa cez sviatočné dni všetko lesklo čistotou a dobroty široko – ďaleko rozvoniavali, my sme sa rozhodli, že deťom ukážeme ako treba doma pomôcť s prípravou rôznych veľkonočných ozdôb a pripravili sme v škole „TVORIVÉ DIELNE“. Konali sa 20.4.2011 od 10:00 – 13:00 hod. Žiaci našej školy a ich rodičia sa mohli zúčastniť a vyskúšať si výzdobu kraslíc rôznymi technikami, pletenie košíčkov z pedigu a výrobu rôznych aranžmánov z prírodného materiálu. Akcia bola vydarená a dúfame, že sa rodičom aj všetkým žiakom takto strávené dopoludnie páčilo. Takýmto spôsobom sme si chceli pripomenúť staré zvyky, tradície a remeslá. V budúcnosti by sme sa potešili širšiemu záujmu zo strany rodičov.

 

Obrázok

p. uč. Jeloková

 

 

 

      DEŇ NARCISOV

 

 

Obrázok

 

 

 

  Všetci sa bojíme vážneho ochorenia, tŕpneme pri najmenšom podozrení... Tí, ktorí prešli takou životnou skúškou, vedia, čo je bolesť, strach, beznádej. Preto je tu každoročná zbierka pre tých, ktorí to najviac potrebujú, je tu pre nich Deň narcisov.

V tento deň sme viac spojení s ľuďmi, ktorí prešli alebo práve prechádzajú trápením, pomáhame finančnou čiastkou, aby sme aspoň takto zmiernili ich neľahkú situáciu. Aj naše deti sa zapojili do zbierky, prejavili tak svoju vyspelosť, za čo im patrí naša vďaka.
Vám, vážení spoluobčania ďakujeme, že ste prispeli do pokladničky, a tak sme spolu  dali vedieť, že i v malých obciach sú ľudia súcitní a spolupatriční.

 

   Obrázok

Zhodnotenie zbierky nájdete tu.

 

 ...POVEDZTE TO KVETOM...

 

Vzrušujúci deň s lesníkmi
 
Dňa 14. apríla 2011 sme sa zúčastnili toľko očakávaného slávnostného otvorenia „Lesníckych dní“. Tento 5. ročník celoslovenskej akcie lesníkov pre deti a mládež nadväzoval na tradíciu „Apríl – mesiac lesov“, ktorá sa konala v rámci Medzinárodného roka lesov. Opäť sme si pripomenuli dôležitosť lesa a drevín pre život človeka, priblížili prácu lesníkov a uvedomili si potrebu osobnej zodpovednosti za ochranu hodnôt lesa a celej prírody.

Lesníci nás i tento rok ohúrili bohatým programom. Námestie SNP bolo plné detí zo Zvolena i blízkeho okolia a bolo čo obdivovať. Na deti tu čakalo množstvo zábavných aktivít. Mohli si pod vedením lesníkov a milovníkov prírody všeličo vyskúšať: chôdzu na chodúľoch, výrobu vtáčej búdky, zhotoviť si bzučiak či drevený prívesok, poskladať si drevené skladačky listov, spoznávať modely zvieratiek a ich kožúškov.

 

Obrázok

Vyskúšali sme každú aktivitu a vyrobili sme si svojpomocne rôzne hračky a dekoratívne predmety, vrátane štyroch vtáčích búdok.

Fascinujúca bola pre nás najmä prehliadka dravých vtákov. Sokoliari predviedli svojich zverencov: sovy, sokoly i orly, ktorých poslušnosť a krásu sme spoločne obdivovali. Vyfotografovali sme sa s poľovníckymi psami, pohladkali sme si ich nádhernú srsť a už sme museli ísť.

Obrázok

Cestou sme si rozprávali vzájomné dojmy a postrehy z prežitého dopoludnia. Domov sme sa vrátili nabalení svojimi prácami a príjemne unavení, no s krásnymi zážitkami, ktoré nás obohatili a pripomenuli aká je naša pomoc prírode nevyhnutná.

                                                                        Mgr. Ľ. Tarabová