Choď na obsah Choď na menu
 

Apríl/máj 2010

10. 4. 2010

COOL SCHOOL 

APRÍL/MÁJ 2010

Obrázok  

***************************************

Naši výtvarníci na Lesníckych dňoch vo Zvolene

 Súťažná práca I. st. pod názvom „Jarný les“ bola kolektívnou prácou všetkých detí výtvarného odboru. Svojou usilovnou prácou vlastnoručne vyrábali figúrky z modelárskej hliny, ktoré pod ich drobnými prstami ožívali a menili sa na lesné zvieratká: medvede, srnky, jelene, zajkov, ale aj lesníkov či poľovníkov a všetko živé čo do živej prírody parí. Vo svojej práci využívali všetky dary, ktoré príroda práve ponúka: mach, šišky, žalude, ihličie, konáriky i pučiace vetvičky, aby „Jarný les“ vyzeral čo najprirodzenejšie.Tvorivou prácou tak vytvorili svoje malé „veľké dielo“, na ktoré môžu byť právom hrdé!

Obrázok

Obrázok

Hra s prírodninami deti natoľko zaujala, že sa rozhodli vytvoriť si z rôznych prírodnín aj lesné masky, ktorými sa prezentovali na „Prehliadke lesných masiek“ počas slávnostného otvorenia Lesníckych dní vo Zvolene. A tak si na maškrtách, ktorými ich usporiadatelia obdarovali pochutnávali lesní škriatkovia i lesné víly. To či sa masky skutočne vydarili – posúďte sami.

Obrázok

V tvorivých dielňach na námestí si šikovné ruky našich detí poradili s drevom, či drevenými odrezkami a domov si odniesli okrem pekných zážitkov i vlastnoručne vyrobené drevené prívesky, hračky a drobné spomienkové predmety. Pre vtáčiky v školskej záhrade vyrobili naši šikovní chlapci – výtvarníci drevenú búdku, ktorá nám všetkým bude pripomínať príjemne strávený Lesnícky deň vo Zvolene.

Obrázok

Mgr. Tarabová

*******************************************************************************

  ObrázokNáš "3D model lesa" získal ocenenie

ObrázokPri príležitosti konania Lesníckych dní 2010 Národné lesnícke centrum - Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen vyhlásil tvorivú súťaž "Lesné 3D".  Tento ročník sa niesol v znamení biodiverzity. Do tejto súťaže sa zapojili žiaci I. aj II. stupňa a tak sme do súťaže zaslali dve súťažné práce. Veľmi milým prekvapením bolo, keď sme sa dozvedeli, že náš model sa ocitol medzi víťaznými prácami a pozvali nás na slávnostné odovzávanie cien do Zvolena. PoObrázokzvanie sme samozrejme Obrázok

prijali a 22.04.2010 sme okrem získania pekných cien strávili pekný deň plný zábavy, hier a naučili sme sa niečo nové od našich lesníkov.

A aký bol náš model?

Keďže bol tento ročník Lesníckych dní vo Zvolene zameraný na biodiverzitu, snažili sme sa v našom malom kúsku lesa znázorniť práve rozmanitosť, spolužitie a vzťahy v lesnom ekosystéme. Na model sme použili hlavne prírodný materiál, ktorý sme si nazbierali v lese a práve tento les sme aj zobrazovali. Preto tento model vychádza zo skutočného, trochu obohateného obrazu prírody z nášho okolia.    Obrázok  Obrázok

 

 

 

   Spolužitie človeka, rastlín, živočíchov, ich vplyv na životné prostredie, rozmanitosť či rôznorodosť. Náš model zahŕňa časť z nich a jednotlivé časti teraz vysvetlím. Čistá priezračná voda znamená čistú a neporušenú prírodu, ktorú by sme mali zachovať. Informačná tabuľa s názvom známeho Korčína a našej školy znamená že sme súčasťou biodiverzity a drevená, machom obrastená lavička cez potok znamená prepojenie a vzájomné pôsobenie s ostatnými zložkami prírody. Zajac a jeleň v lese zastupujú zvieratá, ktoré  v lese žijú a musíme ich rešpektovať. Posed pod bukovo - brezovou horou znamená že prírodu a jej časti nielen pozorujeme ale hlavne by sme ju mali chrániť. Ťažný kôň, ktorý ťahá za sebou drevo nám naznačuje, že za všetko čo nám príroda dáva a my z nej ťažíme, by sme sa k nej mali správať šetrne a ťažiť tak, aby sme životné prostredie poškodili čo najmenej.  Sme veľmi radi, že sa náš model porote páčil a určite sa do podobnej súťaže zapojíme aj v budúcnosti.
 Obrázok    

Ako sme prežili celý deň vo Zvolene? Po slávnostných príhovoroch p. ministra a p. primátora Zvolena sme si spolu s Martinkou a Miškom prevzali ceny za 1. miesto za model lesa. Lesnícka hymna v podaní folklórneho súboru Poľana pokračovala ich vystúpením v podobe spevu a tanca. Nasledovali šermiari, sokoliari a stretnúť ste mohli aj poľovnícke psíky. V stánkoch na námestí boli pre deti pripravené rôzne hry, súťaže, mohli si zhotoviť rôzne výrobky a lesníci ich naučili ako sa správať v lese a k prírode. Hudobným hosťom bola Kristína, ktorá si okrem Horehronia zaspievala aj ďalšie piesne a prilákala veľa zvedavcov a fanúšikov. Fotky naších žiakov z návštevy tejto akcii si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Obrázok

  Obrázok

 

 

 

 

 

 

 ************************************************************************************************

 

Deň narcisov

     Obrázok

 V piatok, 16. apríla 2010, sa uskutoční v mestách a obciach Slovenska jediná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine - Deň narcisov. Už po 14–ty krát sa tak bude Liga proti rakovine uchádzať o vašu dôveru.
Aj tento rok budete mať práve vďaka kvietku narcisu pocit, že je všetko okolo Vás krajšie, farebnejšie, pozitívnejšie.... Jeho pripnutím sa pridáte k tejto jedinej verejno-prospešnej finančnej zbierke Ligy proti rakovine. Jeho nosením vyjadríte spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom bez ohľadu na vek či onkologickú diagnózu. Ak prispejete i finančne, akýkoľvek Váš dobrovoľný príspevok pomôže realizovať množstvo programov a projektov, ktoré ľuďom s ťažkým ochorením pomáhajú prekonávať najťažšie obdobie života – obdobie liečby i po liečbe. Zároveň umožní prihovárať sa aj k zdravej populácii na poli prevencie.

A tak aj my žiaci 8 ročníka sme sa rozhodli pomôcť rozdávaním narcisov.

Obrázok

Obrázok

 

  Budeme veľmi radi ak aj vy sa zapojíte a pomôžete. V piatok 16. apríla 2010 sa stretneme na uliciach v Slatinských Lazoch. 

Tešíme sa na VÁS!                                                      

                                                               žiaci 8. ročníka

**************************************************************************

Testovanie deviatakov

Obrázok

Žiaci 9. ročníka majú za sebou prvú väčšiu skúšku. Na testovaní deviatakov si preverili svoje vedomosti zo slovenského jazyka a matematiky. Výsledky z testovania deviatakov boli jedným z kritérií pre prijatie na strednú školu.  Dnes už vieme, že s výsledkami  boli viacerí žiaci spokojní a dnes sa tešia, že na strednú školu, ktorú si vybrali, ich prijali. Radosť tesne po dopísaní testov môžete vidieť aj na fotke. V živote vás čaká ešte veľa skúšok, ale verím že ten úsmev vám zostane. Veľa šťastia!

Obrázok

************************************************

 

 Ako sa mení?

Posledné mrazy tento rok vytvorili aj v našom potoku krásne diela. Každý, kto prešiel po moste za našou školou si mohol všimnúť túto nádheru.

Obrázok

Teplé lúče slniečka síce roztopili sneh a ľad, ale priniesli opäť niečo krásne. Príroda sa prebúdza a my načerpáme novú silu, najlepšie do učenia. A ako sa menila naša škola? Tak to sme zachytili na týchto fotkách.  Obrázok

 Obrázok  Obrázok