Choď na obsah Choď na menu
 

január - marec

5. 3. 2011

Obrázok

JANUÁR - MAREC 2011

 

S novým rokom nový názov

 
Školský časopis COOL SCHOOL, ktorému sme od septembra vytvorili svoje miesto na školskej internetovej stránke má nový názov: ŠKOLA NA DLANI s podnázvom GREEN ZONE. Dôvodov bolo hneď niekoľko. Nevedeli sme kto, kedy a prečo vymyslel časopis COOL SCHOOL. Nechceli sme však ukončiť snahu niekoho iného a tak sme doteraz pokračovali. Zmenila sa však základná štruktúra a to nás viedlo k niečomu novému. Nový názov mali za úlohu vymyslieť žiaci. Mohli navrhnúť názov, ktorý by sa im páčil a ktorý by vystihoval našu školu. Žiaci spolu navrhli 75 originálnych názvov. Som rada, že sa zapojili aj naši gurmáni a počítačoví nadšenci. Zo všetkých názvov vybrala komisia 3 najvhodnejšie: Školopisy, Škola na dlani a Školské očko. Nakoniec sme sa rozhodli pre názov Škola na dlani. Nájdete tu opäť všetky udalosti, ktoré sa v škole uskutočnili – ako na dlani. Chceli sme aj zdôrazniť naše krásne zelené okolie školy, preto sme doplnili názov dodatkom GREEN ZONE.
 
 
Ako postaviť snehuliaka
 
Príjemné zimné dni nového roku si chlapci spestrili stavaním snehuliaka. Každý z nás už určite postavil aspoň jedného. V ten deň bol síce sneh sypký a bolo ho málo, ale chceli sme sa zapojiť do súťaže a bol posledný termín. Dá sa to? Možno.... Ako?
  1. Potrebujete viac ľudí, aby ste sa veľmi nenarobili.
  2. Potrebujete zhromaždiť viac snehu, keďže aktuálna vrstva nepostačuje.
  3. Keďže je sneh veľmi sypký, potrebujete vodu, aby sa trochu zlepil.
  4. Potrebujete silných kamarátov, ktorí to nanosia na kopu.
  5. Dáte tomu nejaký tvar, ktorý sa približne podobá na snehuliaka.
  6. A už to chce len pekný úsmev na fotku.

Obrázok

A odporúčanie? Stavajte snehuliaka radšej pri vhodných „snehuliakotvorných“ podmienkach. Aj keď sa nám snehuliak po vrúcnom objatí pri fotení celý rozsypal a do súťaže sme sa nemohli zapojiť, strávili sme peknú hodinu telesnej výchovy.
 

Obrázok

Kamaráti snehuliaka
 
 
Valentín
 

Obrázok

Na sviatok Sv. Valentína sa vždy tešíme. Naša tradičná „Valentínska pošta“ začala už v pondelok. Celý týždeň mali všetci možnosť vhodiť svoj odkaz, pozdrav, darček alebo poďakovanie tým, ktorých majú radi. Odkazov bolo veľmi veľa a jedna schránka nestačila. Keďže sviatok pripadá na 14. februára a to naši žiaci už sladko prázdninovali, pošta sa roznášala už v piatok. Valentínky pre spolužiakov, p. učiteľky, bratovi či sestre, kamarátom.... potešili, pobavili, ale aj prekvapili. Veľa ľudí tento sviatok odmieta ako „americký dovoz“. Odmietnete však možnosť povedať niečo pekné tomu, koho máte radi? A o tom to celé je. Či už je to 14. február alebo ktorýkoľvek iný deň. Najväčším prekvapením pre pani učiteľky bolo obrovské srdiečko od Jožka Machoviča zo 6. triedy. Úprimný úsmev a rozžiarené tváre hovorili za všetko. No čo už, Jožko si urobil u nich očko. Ďakujeme Jožkovi a všetkým, ktorí v ten deň vyčarili na tvári obdarovaného aspoň jeden úsmev.
 

Obrázok

„Čím viac lásky rozdáš, tým viac ti zostane.“

 

 

Triedime odpady v rámci Recyklohier

 Naša škola sa zapojila do školského recyklačného programu Recyklohry. Program usporadúva spoločnosť ASEKOL SK, ktorá zaisťuje zber a recykláciu elektrozariadení, ktoré už doslúžili. Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o triedení odpadov u mladej generácie a tiež zaistiť recykláciu drobných elektrozariadení v čo najvyššej miere. V rámci projektu Recyklohry bola naša škola vybavená zbernými nádobami na vyradené drobné elektrozariadenia. Každý žiak bude môcť do školy nosiť nepotrebné drobné elektrospotrebiče (napríklad starý mobil, kalkulačku, telefón, elektrohračku, drobné počítačové vybavenie, discman alebo MP3 prehrávač, ale tiež napríklad varnú kanvicu, kulmu, fén, atď.). Naši žiaci sa môžu zapojiť tiež do zábavných hier a súťaží, výtvarných či fotografických úloh a kvízov z oblasti triedenia a recyklácie odpadov, ktoré bude organizátor projektu zadávať. Za nazbierané drobné elektrozariadenia a splnené úlohy získa naša škola body, za ktoré žiakom budeme môcť obstarať rôzne učebné pomôcky, hry aj vybavenie pre voľný čas. Katalóg odmien a ďalšie informácie o projekte sú k dispozícii na www.recyklohry.sk.

            Rodičia, aj vy sa môžete do Recyklohier zapojiť. Ak máte doma vyradené drobné elektrospotrebiče, venujte ich svojim deťom. Zaistíte tak ich recykláciu a svojim deťom pomôžete získať body na nákup odmien.

ASEKOL SK

Vianočné PF

 

Bol to prvý a posledný deň – prvý po vianočných prázdninách a posledný deň, kedy sme sa mohli zapojiť do prvej úlohy v Recyklohrách. Nakoniec sme všetko stihli a do súťaže sme prispeli 2 vianočnými PF-kami. Ešte viac nás potešila správa, že naše príspevky posunula porota do TOP 7 v našej kategórii a okrem bodov za splnenie úlohy sme získali 500 bonusových bodov za umiestnenie. Samozrejme okrem súťaží zapĺňame aj zberné nádoby na elektrozariadenia.

  ObrázokObrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodičovský ples

 

Obrázok

V posledných rokoch Rodičovské združenie pri Základnej škole v Slatinských Lazoch úspešne organizuje rodičovské plesy. Nebolo tomu inak ani tento rok a rodičovský ples sa konal 5. februára 2011. Tento rok bol o lístky veľký záujem, čo nás veľmi potešilo. V sobotu večer sa tak kultúrny dom v Slatinských Lazoch zaplnil rodičmi a priateľmi školy prezlečenými do slávnostných šiat. Do tanca hrala skupina TREND D a samozrejme že nechýbala ani polnočná tombola, do ktorej prispeli sponzori plesu. Veríme, že sa všetci dobre zabávali a ples sa im páčil. Týmto chceme poďakovať všetkým zúčastneným a všetkým sponzorom, ktorí prispeli do tomboly.

Obrázok

 

 
 
Ako nakladáme s odpadom


Druhá súťažná úloha v Recyklohrách prišla dosť rýchlo. Úlohou žiakov bolo do konca februára spracovať správu o nakladaní odpadu v škole. Keďže je škola zapojená v niekoľkých projektoch a obec sa tiež aktívne zaoberá otázkou separovania odpadu, nebola núdza o informácie. Štruktúra správy mala 9 bodov, ktoré sa „bratsky“ podelili medzi žiakov 8. ročníka. Celý systém separovania a triedenia odpadu sme premenili na náučný chodník, na ktorom sa žiaci dozvedeli všetky informácie. Aj keď nám počasie trochu neprialo, naučili sme sa správne separovať a zhodnocovať odpad a teraz to môžeme naučiť ďalších. Ďalšia úloha v Recyklohrách je splnená a budeme čakať na vyhodnotenie.

Obrázok

 
 
Maškarný ples

Viete čo majú spoločné kovboj, princezná, korytnačka, indián a margarétka? Ťažko povedať či niečo majú, ale v jeden deň na jednom mieste určite mali niečo spoločné. V škole sa totiž 4. marca konal maškarný ples pre žiakov I. stupňa, kde sa okrem nich primiešali víly, pištoľníci, Pipi dlhé pančuchy, trpaslík, spidermani, no proste masky mnohých tvárí. Ples okrem príhovoru pani učiteľky otvorilo veľké prekvapenie, na ktoré sa všetci išli pozrieť na školský dvor. Po návrate do triedy pokračovalo milé tanečné vystúpenie žiačok z eurytmického krúžku. V snahe dať maškarnému plesu rozprávkový nádych sa aj pani učiteľky nápadito premenili na rozprávkové bytosti, a tak na tanečnom parkete deti a masky neúnavne zabávala nielen Pipi dlhá pančucha ale aj nezamaskovaný Spiderman. Tancovalo sa a spievalo sa, detičky sa bavili. O občerstvenie sa postarali pani kuchárky, ktoré deťom pripravili fašiangové pampúšiky. A kto vyhral? No predsa všetci!

Obrázok

 

Školské kolo súťaže "HVIEZDOSLAVOV KUBÍN"

 Dňa 4. marca 2011 sa konalo školské kolo v prednese poézie a prózy "Hviezdoslavov Kubín".

Obrázok

Obrázok

Poďakovanie ....
 

Dňa 5.februára 2011 sa našej Základnej škole v Slatinských Lazoch v spolupráci s Rodičovskou radou pri ZŠ podarilo zorganizovať rodičovský ples. Tento rok to bol už v poradí 9. ročník. Teší nás fakt, že o tento druh zábavy a spoločenského vyžitia je veľký záujem. Za posledné roky sa ho okrem rodičov a hostí zúčastňujú aj naši bývalí žiaci so svojimi partnermi. Prvých päť ročníkov sa konalo v KD Klokoč a posledné štyri ročníky sme na podnet pani starostky Ing. Dariny Hroncovej uskutočnili na domácej pôde v našej obci. To, že je toto spoločenské podujatie skutočne populárne potvrdzuje aj počet zúčastnených z blízkych obcí a miest, ktorý sa pohybuje vždy okolo stovky. Zorganizovať ples nie je jednoduchá časová, personálna a technická záležitosť, ktorá si vyžaduje zainteresovanosť skupiny ľudí vo svojom voľnom čase. Závisí od ich ústretovosti a schopnosti uprednostniť aktivity školy a rodičovského združenia pred osobnými prioritami.

Obrázok

Touto cestou by som sa chcela poďakovať všetkým ochotným, rodičom a ostatným ľuďom, ktorí nám už roky pomáhajú a pomohli aj tentokrát pri realizácii tohto spoločenského podujatia. Moje poďakovanie patrí najmä rodine Jaroslava Hronca, rodine Jána Bartku, rodine Jozefa Ľudrovana a rodine Maliniakovej zo Slatinských Lazov, pani Dobiášovej z Klokoča, Kataríne Svoreňovej, pani Valockovej,  Kataríne Maliniakovej a pani Harazínovej z Kalinky, Janke Výbošťokovej a najmä mojim zodpovedným kolegyniam Dagmar Kulichovej a Evke Rovňanovej.
Veľkým lákadlom na plese je aj bohatá tombola, ktorú nám venovalo mnoho sponzorov: Obecný úrad Slatinské Lazy - Ing. Darina Hroncová, AQUA-TERM, servis, s.r.o. - Ing. Ján Hronec, Army Training - Ing. Patrik Žitník, MÄSPOMA - p. Jozef Čilík, EKO-SALMO - Ing. Repka, ŠS–Pstruša - p. Rücksloss, EKO-družstvo Kalinka - Ing. Nuoška, Agro-družstvo Klokoč - Ing. Krajči, Kaderníctvo Aťa - p. Anna Výbošťoková, LAND ART - Ing. Viera Šníderová, MACHR - p.Chrenková, PREPAROVANIE - p. Jaroslav Hronec, ZMIEŠANÝ TOVAR – Vígľaš - p. Mária Krnáčová, POTRAVINY Kalinka - p. Marian Mojžiš, ZÁHRADNÉ CENTRUM Vígľaš s.r.o., KABAR - p. Ján Bartko, AVON - p. K. Bartková s rodinou, ORIFLAME - Katka Bartková, Autoškola l+l, s.r.o. - p. Gonda, Uksup zvolen, Radka gs s.r.o. Sliač, DM DEMOČ, p. Molnár - p.Bečka, p.Luciaková, p. Maliniaková, p. Lihoťanová. Ďakujeme všetkým aj nemenovaným sponzorom a organizátorom Rodičovského plesu a pani starostke za bezplatný prenájom KD a pomoc.
Taktiež si veľmi vážim, že sa na plese zúčastnili aj štatutári obcí Slatinské Lazy a Kalinka: pani starostka Ing. Hroncová s manželom, pán starosta Ing. Michalec s manželkou a  bývalý pán starosta Tuhársky taktiež s manželkou.
Ďakujem Vám všetkým za účasť a podporu. Dúfam, že úroveň bude zachovaná a tradícia organizovania plesov bude aj naďalej pokračovať. Už teraz sa teším na ďalší, v poradí už 10.ročník.
 
Hozlárová Miroslava, riaditeľka školy